Aktualności sobota, 02 październik 2021 19:15

W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2021 r. w Krakowie odbył się zorganizowany przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytety Jagiellońskiego oraz Polskie Towarzystwo Religioznawcze VI Międzynarodowy Kongres Religioznawczy pt. Wiara – wyobraźnia – wiedza. Nowe drogi religioznawstwa w XXI wieku. Niewątpliwie było to jedno z najważniejszych wydarzeń religioznawczych w ostatnich latach w Polsce. W gronie gości Kongresu znalazł się m.in. prof. Tim Jensen, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Historii Religii (ang. International Association for the History of Religions, IAHR). W ramach obrad wygłoszono kilkaset wystąpień, w tym pięć następujących wykładów plenarnych:

1. Volkhard Krech (Ruhr-Universität Bochum) – Intuition, Imagination, Belief, Faith, and Knowledge. Religion and Other Forms of Meaning Production
  2. Agata S. Nalborczyk (Uniwersytet Warszawski) – Islamic religious leadership in the West. Typology, roles and authority
  3. Tim Jensen (University of Southern Denmark) – Lecturing about Study-of-Religion Perspectives on Freedom of Religion or Belief in Human Rights Conventions and Declarations
  4. Anna Niedźwiedź (Jagiellonian University in Kraków) – Is Ethnography of Lived Religion Possible?
  5. Raffaele Torella (Sapienza University, Rome) – What Is Nondualism in Religion? The Case of Śaivism of Kashmir

Na czele komitetów naukowego i organizacyjnego Kongresu stała Profesor Elżbieta Przybył-Sadowska. Funkcję sekretarza Kongresu pełniła dr Joanna Malita-Król.

Zachęcamy do zapoznania się z dostępnym na stronie Instytutu Religioznawstwa UJ programem Kongresu (na dole strony znaleźć można również plik zawierający zestawienie abstraktów wszystkich wystąpień) – tutaj.